"את חכמה, חזקה, ותצליחי להגשים כל מטרה שתציבי לעצמך. גדלים מקשיים ויש תגמול לעבודה קשה".

איך הגעתי ללמוד דווקא את המקצוע הזה? 
מאז שהגברתי ביולוגיה בתיכון, ידעתי שתחום המחקר ומציאת תרופות למחלות חשוכות מרפא, זה הכיוון שאני רוצה לנתב בו את חיי.

מדוע בחרתי בטכניון? 
אני חיפאית וידעתי שזה המקום הכי טוב ללמוד בו תחומים מדעיים.

מה אני לומדת היום ובמה עוסק המחקר שלי?
אני מסיימת בימים אלה תואר שני בביולוגיה, במעבדה החוקרת אתרופיה של שריר. בפרוייקט שלי ביצעתי מחקר עצמאי שחשף מעורבות של חלבון מסוים בהחמרת האתרופיה, וייתכן והינו מטרה טובה לפיתוח טיפולים. העבודה כללה ניתוחי עכברים וביצוע ניסויים רבים.

איפה אני רואה את עצמי בעוד חמש שנים?
התחלתי לעבוד במחלקת הפיתוח של חברה בשם פלוריסטם שיושבת במת"מ. החברה מפיקה תאי גזע משליות. מוצר זה נמצא בשלבים סופיים של ניסויים קליניים, בתקווה שיעבור אותם בהצלחה ויהפוך לתרופה שתשפר חיים של מיליוני חולים ברחבי העולם. אני רואה את עצמי מתפתחת בעתיד כחוקרת פיתוח, המוצאת מוצרים חדשים לטיפול במחלות שונות.

מהו הטיפ שלי בבחירת מסלול קריירה מנקודת מבטי כיום?
שמסלול הקריירה יהיה בעל ערך מוסף ותרומה למדע ולרפואה, שיהיה מאתגר וממלא, שתוכלי להפגין את היכולות והכישורים שלך ולהמשיך ללמוד ולהתפתח במהלכו.

האם עסקתי במחקר או בפרוייקט מעניין במסגרת הלימודים?
אתרופיה של שריר הינו תהליך ניווני בו השריר מאבד מהמסה ומהחוזק שלו ומוביל לחולשה, נכות ואף מוות. פרוייקט המחקר במסגרת התואר השני שעשיתי, התמקד בחלבון בשם usp1 שידוע ונחקר בתחום נזקי דנ"א וסרטן, אך דבר אינו ידוע עליו בהקשר של אתרופיה של שריר. גילינו לראשונה כי הורדת רמות הביטוי של חלבון זה משפרת את המצב הניווני ושומרת על מסת השריר. על ידי ביצוע ניסויים רבים בתאי שריר ובעכברים ניסחנו מודל לפעילותו של usp1 שעלול להיות הצעד הראשון בזיהוי חשיבותו של החלבון והפוטנציאל הגלום בפיתוח טיפולים כנגדו.

קצת עליי…
אני חיפאית, בת בכורה להוריי עם אח אחד בן 23. היחידה ממשפחתי שהמשיכה ללימודים גבוהים בתחום המדעים. נשואה כשלוש שנים לבעלי עופר שהינו סטודנט לדוקטורט בפקולטה לפיזיקה ומתרגל קורסי חדו"א ופיזיקה. 

מה אני אוהבת לעשות בשעות הפנאי?
מלבד העיסוק במחקר, האהבה השנייה שלי היא כתיבה וחלומי הוא לפרסם ספר בעתיד. במהלך התואר הועסקתי ככתבת של מגזין הסטודנטים "פקטור" וכמדריכה בתחום הביולוגיה בנוער שוחר מדע. בנוסף, אני אוהבת לטייל בעולם ולהכיר אנשים חדשים.

האם יש נקודה כלשהי בחיים עד כה, שעשתה עבורי שינוי משמעותי והפכה אותי למי שאני היום?
לאחר קרוב לשנה בתואר השני בחרתי לעבור מעבדה, לאחר שפרוייקט המחקר לא התקדם מסיבות שלא היו בשליטתי. זו הייתה החלטה קשה להיפרד ממעבדה בה חיבבתי מאוד את האנשים ולעזוב פרוייקט מחקר שהאמנתי בו ורציתי שיצליח. ידעתי שזה הצעד ההכרחי להגשמת המטרה שלי להשיג למידה מקסימלית לשם מציאת עבודה טובה בתעשייה. למזלי הרב, כל הגורמים הרלוונטיים בפקולטה הלכו לקראתי, והצלחתי להתקבל למעבדה מדהימה, בה עבדתי קשה בכדי לפצות על הזמן שאבד. למדתי המון, רכשתי שיטות עבודה, ולבסוף גם העמדתי פרוייקט מחקר מעניין ובעל המשכיות – כל אלה עזרו לי להתקבל לעבודה שרציתי כחוקרת פיתוח.

מהו המסר שלי לבנות המתלבטות אם ללמוד מקצוע הנדסי/מדעי?
את חכמה, חזקה, ותצליחי להגשים כל מטרה שתציבי לעצמך. גדלים מקשיים ויש תגמול לעבודה קשה.

יש לך שאלות אלי?